Oto bardziej zoptymalizowany model JAGENOZ.v15e. W modelu v.15d występowała tylko nierówność momentów, przy prawie równych masach wody po obu stronach. Tutaj po jednej stronie jest dużo więcej wody. Pływak nie może być za wąski aby zdołał obrócić rotor. Nie ma tu narysowanego prostego mechanizmu przełączania pływaka. Obciążnik dzięki swej masie np. paręnaście razy większej niż wody należy zrobić taka by sobie wisiał niezależnie od poziomu wody. W projektowanym modelu tekturowym nachylonym mam zamiar obciążnik zrobić jako pływak na stałe mocowany do stojana. Obciążnik nie wpływa na rotor. Jeszcze raz zasada działania:
1. Pływak pływa swobodnie wypierając swój ciężar wody. W takim układzie ponieważ naczynie jest okrągłe i jego pozycja jest neutralna cały układ zachowuje się jako waga ciśnień. Wąski pływak utrzymuje gruby słup wody po drugiej stronie.
2.Kiedy układ osiąga stan równowagi wyznaczanej przez ciśnienia pływak automatycznie związuje się zapadką z rotorem-naczyniem.
2. Teraz woda traktuje pływak jako część naczynia. Jego ciężar dalej równoważy ciśnienie wody ale tym razem działa na pływak dodatkowo siła pochodząca z niezrównoważonego momentu sił, spowodowanego nierównym rozłożenie masy wody. Po stronie pływaka woda jest bliżej osi i jest jej mniej. Woda przechodzi do nowego punktu równowagi, ale aby to zrobić wypycha pływak, który jest złączony z naczyniem rotorem. Cały układ się obraca, dzięki czemu możemy odebrać energię.
3. W pozycji maksymalnej pływak odłącza się od rotora i układ przechodzi znów do wagi ciśnień -> pkt 1.
Prawda, że proste?

MODEL JEST WOLNY DO KOPIOWANIA, POWIELANIA, MODYFIKOWANIA. Każdy może budować i handlować nim dowolnie. Każdy kto próbuje opatentować ten model czyni to bezprawnie, gdyż jako jego autor w niniejszym miejscu czynię go dobrem publicznym.
W Imię Boga Jedynego Stwórcy
Jagen, 2006.09.23

Jagenoz v15d W imię Boga

  Powrót do strony głównej